Jezus. Tajemnica odkupienia to książka, której autorem jest ks. Witold Kawecki, wydana przez Wydawnictwo Jedność. To lektura, którą można polecić wierzącym, wątpiącym i niewierzącym.
Jezus. Tajemnica odkupienia – książka na Rok Jubileuszowy
Od czasu, kiedy przeczytałem pierwszą książkę ks. prof. Witolda Kaweckiego Tajemnice Caravaggia, z niecierpliwością wypatruję kolejnych książek tego autora.
Na początku lutego ukazała się książka „Jezus. Tajemnica Odkupienia”, więc od razu zabrałem się do lektury i kolejny raz trafiłem na intelektualną ucztę.
Czy książka Jezus. Tajemnica odkupienia jest dla ciebie?
Odpowiadając na postawione wyżej pytanie, posłużę się słowami jej autora z Wprowadzenia do książki:
Piszę więc książkę o Jezusie, chcąc choć trochę odnowić dusze. Adresuję ją do wierzących, co oczywiste, ale także do wątpiących, aby poprzez większą wiedzę zbliżyli się do Boga. Książka ta jest również lekturą dla niewierzących, aby poprzez humanizm i odsłaniające się piękno zrozumieli Prawdę. Pragnienie wiary jest już aktem wiary. Kto szuka, ten nie jest ateistą. Moja książka jest przeznaczona także, a może przede wszystkim, dla szukających którzy podobnie jak jej bohaterowie – podążają w stronę autentycznej wolności.
ks. Witold Kawecki, Jezus. Tajemnica odkupienia, Wydawnictwo Jedność

Do trzech – wymienionych przez autora – grup odbiorców książki dodam wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć sztukę zawierająca motywy biblijne zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, oraz tych, którzy szukają muzeów i galerii, w których mogą zobaczyć interesujące dzieła (nie tylko wielkich mistrzów). Co ważne dla miłośników Włoch, część dzieł ilustrujących książkę znajduje się w Italii.
Najważniejsza postać w dziejach świata

Ksiądz Witold Kawecki wspomina na początku książki, że o Jezusie dzisiaj się nie rozmawia, bojąc się oskarżeń o dewocję czy wprost – żenadę, a przecież „od dwóch tysięcy lat Jezus pozostaje najważniejszą postacią w dziejach, wciąż inspirując ludzkość do myślenia i działania. Stąd pomysł na książkę o Nim”.
Lektura książki zajęła mi ponad tydzień, nie tylko z racji tego, że jej objętość to prawie 500 stron, ale również dlatego, że czytanie tej książki zmuszało mnie do refleksji, a czasem zachęcało do modlitwy. Dodatkowo delektowałem się stylem pisania autora oraz zamieszczonymi reprodukcjami arcydzieł malarstwa europejskiego.
Autor zabiera nas w podróż religijną i kulturową, pokazując z jednej strony całą drogę do Zbawienia, a z drugiej – korzenie Europy.
Pierwszy rozdział książki poświęcony jest zapowiedzi przyjścia Jezusa, które są zapisane w Starym Testamencie, przez lata oczekiwania na Mesjasza – czasy patriarchów, królów Izraela i proroków. Mamy okazję bliżej poznać lub przypomnieć sobie takie postaci, jak Adam Noe, Abraham, Mojżesz, Dawid, Jonasz, Izajasz, Kohelet i Hiob.
Kolejny rozdział to historia największego z proroków – Jana Chrzciciela. Śledząc życie proroka poznajemy też wspólnotę esseńczyków i jej rolę w historii Izraela.
W rozdziale trzecim ks. Witold Kawecki zabiera nad do Betlejem, do miejsca narodzin Jezusa i początku odkupienia. Poznajemy miejsce, w którym Jezus przyszedł na świat, datę jego narodzin oraz imiona, jakimi Go nazywano: Syn Człowieczy, Syn Boży, Pan…
Kolejny rozdział książki zapoznaje nas z ziemią Jezusa – Palestyną. Autor przedstawia geografię i kultury ziemi, z której Zbawiciel pochodził, i opisuje wydarzenia historyczne rozgrywające się w Jego czasach. Prowadzi nas do Galilei, nad Jordan, do Tyberiady, Nazaretu, Kafarnaum i na górę Tabor. Czytamy opowieść o Ziemi Świętej jak piątą ewangelię.
Opis Jerozolimy wprowadza nas do najważniejszego rozdziału książki, poświęconego śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Omawiane przez ks. Kaweckiego wydarzenia poprzedzające Ukrzyżowanie, odkupienie na Krzyżu oraz Zmartwychwstanie nadają się znakomicie na rozważania w Wielkim Poście i pozwalają się zagłębić w tajemnicę odkupienia.
W ostatnim rozdziale książki autor skupia się na Wniebowstąpieniu i zesłaniu Ducha Świętego, a potem opisuje początki Kościoła oraz losy dwóch wielkich Apostołów – Piotra i Pawła.
Historia odkupienia w sztuce
Oprócz najważniejszej warstwy religijnej i teologicznej, książka ks. Witolda Kaweckiego jest też wspaniałym albumem i wykładem historii sztuki. Tak też czytałem to dzieło, z radością odnajdując obrazy, które miałem już okazję zobaczyć we Włoszech i takie, które zapisałem sobie na liście do zobaczenia w trakcie kolejnej podróży do Włoch.
Wśród wielu omawianych dział zapamiętałem szczególnie trzy: ikonę Madonny Orędowniczki, która znajduje się w kościele Santa Maria del Rosario w Rzymie, fresk Rafaela „Prorok Izajasz”, który można oglądać w kościele św. Augustyna w Rzymie oraz obraz Cudowne rozmnożenie chleba i ryb, którego autorem jest mało znany polski malarz barokowy Tadeusz Kuntze, który we Włoszech jest określany jako Taddeo Pollacco. Zresztą polskich tropów w książce jest więcej, ale nie będę ich zdradzał przedwcześnie, aby pozostawić każdemu radość samodzielnej lektury.

Książka „Jezus. Tajemnica odkupienia” prezentuje najwyższy poziom edytorski, charakterystyczny dla Wydawnictwa Jedność: twarda oprawa z obwolutą, blok szyty, bardzo dobrej jakości papier i ciekawy projekt graficzny. Polecam tę książkę do czytania – szczególnie w Roku Świętym, kontemplowania i oglądania.
Ja, na pewno będę do niej wracał…