Florencja: Korytarz Vasariego ponownie otwarty

Florencja: Korytarz Vasariego ponownie otwarty

Zamknięty w 2016 roku florencki Korytarz Vasariego (Corridoio Vasariano), do którego się wchodzi się od strony Uffizi, przechodzi przez Ponte Vecchio i wychodzi w Ogrodach Boboli, jest ponownie dostępny dla zwiedzających od 21 grudnia 2024 roku. Miałem okazję zwiedzić Korytarz w 2011 roku, więc jestem ciekaw, jak ta budowla i zarazem największa w Europie kolekcja autoportretów wygląda po dostosowaniu do standardów bezpieczeństwa i gruntownej restauracji.

Korytarz Vasariego przez wieki

Korytarz Vasariego - Florencja

Korytarz, zaprojektowany przez Giorgio Vasariego dla księcia Kosmy I Medyceusza, ma około 750 m długości i przebiega nad miastem i rzeką Arno, wchodzi do pałaców, otacza Torre de’ Mannelli, dochodzi do kościół Santa Felicita, dociera do pałacu Pitti i do wyjścia przy grocie Buontalenti w Ogrodach Boboli.

Widok z Korytarza do wnętrze kościoła Santa Felicita
Widok z Korytarza do wnętrze kościoła Santa Felicita

Ta niezwykła „napowietrzna” droga miała umożliwić Wielkim Książętom bezpieczne przemieszczanie się z ich prywatnej rezydencji w Palazzo Pitti do siedziby rządu w Palazzo Vecchio. Została zbudowana z inicjatywy księcia Cosimo I de’ Medici w 1565 roku z okazji ślubu jego syna Francesco z Joanną Habsburg.

Korytarz Vasariego - wyjście (drzwi po lewej) przy grocie Buontalenti w Ogrodach Boboli (2011 rok).
Korytarz Vasariego – wyjście (drzwi po lewej) przy grocie Buontalenti w Ogrodach Boboli (2011 rok).

Galeria autoportretów

W czasach współczesnych, odkąd kompleks został przekształcony w muzeum, w Korytarzu często znajdowały się obrazy z kolekcji Uffizi. Od lat siedemdziesiątych XX wieku do 2016 roku znalazła tu swoje miejsce pokaźna kolekcja autoportretów z Galerii Uffizi, zapoczątkowana w XVII wieku przez kardynała Leopoldo de’ Medici, syna wielkiego księcia Cosimo II, i od tego czasu otwarta na dzieła największych artystów każdej epoki aż do dnia dzisiejszego.

Galeria autoportretów
Galeria autoportretów

Korytarz Vasariego – okno na Florencję

Projekt nowego układu Korytarza dostosowuje konstrukcję do obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa, dostępności i klimatyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem praktyk oszczędzania energii oraz renowacji zabytkowych budynków i przestrzeni. 73 okna, z których można podziwiać widok na historyczne centrum Florencji, odzyskały wygląd taki, jak miały w czasach Wielkiego Księcia Cosimo w drugiej połowie XVI wieku.

Oto kilka widoków z Korytarza Vasariego na Florencję, które zarejestrowałem w 2011 roku, czyli przed zamknięciem i przebudową Korytarza.

Korytarz Vasariego - widok na Florencję
Korytarz Vasariego - widok na Florencję
Widok na Pone Vecchio

Informacje praktyczne

Aby zwiedzić Korytarz Vasariego wymagana jest rezerwacja. Koszt biletu wynosi 43 euro + opłata za rezerwację 4 euro.

Korytarz można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Pierwsza grupa dnia wchodzi o godz. 10.15, ostatnia o godz. 16.35.

Wejście do Korytarza Vasariego znajduje się na pierwszym piętrze Uffizi przy punkcie spotkań D19. Odwiedzający muszą przybyć na miejsce spotkania 5 minut przed planowaną godziną wejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *