Tajemniczy wojownik z Capestrano

Abruzja mini przewodnik

Odwiedzających Abruzję pozdrawia z plakatów i okładek przewodników tajemniczy osobnik w wielkim kapeluszu, przypominającym sombrero. To Wojownik z Capestrano – Guerriero di Capestrano – statua z VI w. p. Chr., która znajduje się w Museo Archeologico Nazionale d’Abruzzo (MANDA) w Chieti.

Muzeum archeologiczne w Chieti mieści się w pięknej, otoczonej parkiem willi – Villa Frigerj – stojącej na szczycie wzgórza. W muzeum znajdują się eksponaty związane z kulturą Abruzji poczynając od czasów antycznych.

Chieti - MANDA

Najsłynniejszym eksponatem muzeum, cieszącym się międzynarodową sławą, jest Guerriero di Capestrano – dwumetrowa statua wojownika, która znajduje się w osobnej sali na pierwszym piętrze. Posąg, z malowanego wapienia (marmuru?), to figura pogrzebowa pochodząca przypuszczalnie  z VI w. p.Chr., która została znaleziona na terenie nekropolii w Capestrano.

Wojownik z Capestrano MANDA

Kamienny wojownik został zidentyfikowany jako statua devotus z plemienia Picentów, o czym świadczy inskrypcja w języku picena na lewej podporze: MA KUPRí KORAM OPSÚT ANI{NI}S RAKINEL?ÍS? POMP?[ÚNE]Í (co może znaczyć: [ten] piękny obraz, wykonany [przez rzeźbiarza] Aninis dla króla Nevio Pompuledio).

Wojownik z Capestrano MANDA

Tajemnicą pozostaje sposób przedstawienia wojownika, a zwłaszcza uwydatnienie bioder i pośladków, co powoduje, że niektóre przewodniki mówią o jego kobiecych cechach. Jeśli chodzi o wielki kapelusz, to niektórzy badacze twierdzą, że jest to tarcza użyta jako nakrycie głowy. Jak jest naprawdę? Najlepiej wybierz się do Chieti i wyrób sobie własne zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *