Rzym – Rok Święty 2025 – kalendarium

Rok Święty - Rzym 2025

Rok Święty: w specjalnej bulli Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może) papież Franciszek zapowiedział, że 24 grudnia 2024 roku otworzy drzwi święte bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Zanim przeczytasz dalsze informacje…

Byłem w Rzymie w czasie Roku Świętego 2000. Podobnie uczyniło 7-8 milionów turystów i pielgrzymów.

W 2025 roku do Rzymu wybiera się 35-40 milionów osób. Jeśli nie zrażają Cię tłumy i tłok, wysokie ceny hoteli (zarezerwuj wcześniej) oraz bandy kieszonkowców, czytaj dalej.

Rok Święty – najważniejsze wydarzenia

Papież Franciszek oficjalnie ogłosił Jubileusz 2025 roku, który będzie „Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu”.

Papież zapowiedział, że

  • 24 grudnia bieżącego roku otworzy drzwi święte bazyliki watykańskiej,
  • 29 grudnia bazyliki św. Jana na Lateranie,
  • 1 stycznia 2025 roku zostaną one otworzone w bazylice Matki Bożej Większej,
  • 5 stycznia w bazylice św. Pawła za Murami.

W tych trzech ostatnich bazylikach drzwi święte zostaną zamknięte przed niedzielą 28 grudnia 2025 roku.

Rok Święty zostanie zainaugurowany w katedrach i konkatedrach poszczególnych diecezji 29 grudnia br., a zakończony 28 grudnia 2025 roku.

Jubileusz zakończy się zamknięciem drzwi świętych w bazylice watykańskiej 6 stycznia 2026 roku.

Pielgrzymowanie

Jak czytamy w bulli papieskiej:

To nie przypadek, że pielgrzymowanie wyraża fundamentalny element każdego wydarzenia jubileuszowego. Wyruszanie w drogę jest typowe dla tych, którzy poszukują sensu życia. Piesze pielgrzymowanie bardzo sprzyja odkrywaniu na nowo wartości milczenia, wysiłku i tego, co istotne. Również w nadchodzącym roku pielgrzymi nadziei nie omieszkają przemierzyć dróg starożytnych i współczesnych, aby intensywnie przeżyć doświadczenie jubileuszowe. W samym Rzymie, oprócz tradycyjnych szlaków w katakumbach i Siedmiu Kościołach, pojawią się także szlaki wiary. Przechodzenie z jednego kraju do drugiego, jakby granice zostały pokonane, przechodzenie z jednego miasta do drugiego w kontemplacji stworzenia i dzieł sztuki, pozwoli docenić różne doświadczenia i kultury, nosić w sobie piękno, które zharmonizowane z modlitwą, prowadzi do dziękczynienia Bogu za cuda, których dokonał. Kościoły jubileuszowe, wzdłuż szlaków oraz w Wiecznym Mieście, będą mogły być oazami duchowości, w których można odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia.

Papież Franciszek, Spes non confundit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *