Rzym. Miasto wiecznej nadziei to album-przewodnik, którego autorem jest ks. Waldemar Turek, wydany w Roku Jubileuszowym przez Wydawnictwo Jedność.
Przewodnik na Rok Jubileuszowy
W Wigilię Bożego Narodzenia 2024 roku papież otworzył Drzwi Święte w bazylice św. Piotra w Rzymie i zainaugurował obchody Roku Jubileuszowego 2025.
Wśród milionów pielgrzymów z całego świata, którzy zawitają do Rzymu w 2025 roku będzie wielu Polaków.
Dobrze więc się stało, że Wydawnictwo Jedność wydało publikację ks. Waldemara Turka Rzym. Miasto wiecznej nadziei, która może posłużyć pielgrzymom jako przygotowanie podróży do Rzymu oraz jako przewodnik po Wiecznym Mieście.
Czytając i oglądając ten album-przewodnik byłem zadowolony, że jego autorem jest ksiądz, teolog, filolog klasyczny i erudyta. To sprawiło, że książka jest pozbawiona wszelkich „zdziwień”, jakie budzą wśród niektórych autorów budowle i dzieła sztuki związane z religią i kulturą chrześcijańską.
Autorem tekstu książki oraz części zamieszczonych w niej fotografii jest ks. Waldemar Turek, kapłan diecezji płockiej, doktor habilitowany nauk teologicznych i doktor nauk humanistycznych, kierownik sekcji łacińskiej Sekretariatu Stanu, wykładowca łaciny na papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz autor licznych publikacji z dziedziny filologii klasycznej, patrologii i duchowości, wydawanych po polsku i w innych językach.
Pielgrzymka po Watykanie i Rzymie
Byłem w Rzymie wielokrotnie, w 2024 roku dwukrotnie – w maju i listopadzie, więc byłem ciekaw, w jaką podróż zabierze mnie ks. Waldemar Turek.
Watykan
Autor zaczyna pielgrzymkę od Watykanu i samego centrum chrześcijaństwa. Prowadzi nas do bazyliki św. Piotra, która przypomina, że Chrystus powierzył mu urząd swojego zastępcy na ziemi. Pewnie wszyscy pielgrzymi, którzy odwiedzili bazylikę, zatrzymali się przy figurze Księcia Apostołów, ale czy udało nam się trafić na dwa wyjątkowe dni, kiedy figura jest „ubierana” w uroczystą czerwoną kapę, a na głowę posągu nakładana jest tiara? Ks. Turek opowiada, jakie to dni i dlaczego właśnie wtedy – 22 lutego i 29 czerwca – mają miejsce uroczystości.
Oprowadzając nas po bazylice, autor zwraca uwagę na gołębicę Berniniego – jedyny witraż w całej budowli, Pietę Michała Anioła, ale również – katedrę (tron) św. Piotra.
Potem na chwilę idziemy z autorem do Pinakoteki Watykańskiej, aby pokontemplować Przemienienie Pańskie Rafaela i wracamy do grobu św. Piotra.
Idąc za ks. Turkiem trafiamy miejsc mniej znanych i rzadziej odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów. Najpierw – do Auli Pawła VI, gdzie znajduje się niezwykła Zmartwychwstanie, rzeźba autorstwa Peryklesa Fazziniego, a potem wizyta w Ogrodach Watykańskich ze szczególnym zwróceniem uwagi na kaplice, figury i mozaiki poświęcone Maryi (w sumie kilkadziesiąt wizerunków).

Rzymskie poloniki
Kolejna część książki sprawiła mi szczególną radość, bo autor prowadzi nas polskimi śladami po Rzymie. Rozpoczyna od Kopernika, który odwiedził Wieczne Miasto w Roku Jubileuszowym 1500, a potem kieruje nasze kroki do bazyliki Santa Maria in Trastevere, która była świątynią polskich kardynałów.

Dzięki autorowi odkrywamy Wniebowstąpienie według Siemiradzkiego, trafiamy do muzeum u zmartwychwstańców z pamiątkami po Mickiewiczu, Krasińskim, Norwidzie i Chopinie, a potem odnajdujemy miejsca upamiętniające odsiecz wiedeńską i – aby nieco odetchnąć – siadamy przy stoliku w Caffe Greco.
Ks. Waldemar Turek pokazuje nam też ukrytą perełkę – mało znany cmentarz Campo Teutonico, na którym spoczywa grupa zasłużonych Polaków.

Rzym
W kolejnej części książki ks. Waldemar Turek zaprasza nas na pielgrzymkę po Rzymie, szlakami świętych i nie tylko.

Najpierw mamy okazję podążać śladami św. Piotra, a następnie autor wskazuje nam miejsca związane z pobytem i męczeństwem św. Pawła. Nie zabrakło wśród nich malowidła mojego ulubionego malarza Caravaggia, które przedstawia Nawrócenie św. Pawła (kościół Santa Maria del Popolo). Caravaggio pojawia się w albumie niejednokrotnie, w tym w poświęconym mu rozdziale Mistyk czy niedowiarek.
Autor prowadzi nas też śladami św. Agnieszki, jednej z najbardziej znanych i czczonych świętych (w jej wspomnienie papieżowi ofiarowane są dwa baranki). Trafiamy do miejsca pochówku świętej – położonej w północnej części Rzymu bazyliki św. Agnieszki za Murami.
Ks. Waldemar Turek jako filolog klasyczny nie może pominąć śladów starożytnego Rzymu, więc opowiada nam o cesarzu Marku Aureliuszu, którego postać łączy się też z Warszawą.
Książkę kończy fotopodróż po Rzymie, której tytuł jest taki sam, jak całego albumu.
Album Wydawnictwa Jedność został przygotowany niezwykle starannie (co jest znakiem rozpoznawczym Wydawnictwa) i wydany w twardej oprawie z obwolutą. Wspaniale dobrane fotografie łączą się z opowieścią ks. Waldemara Turka, który mieszka i pracuje w Rzymie od kilkudziesięciu lat. Polecam tę książkę jako ilustrowany przewodnik dla pielgrzymów zmierzających do Wiecznego Miasta w 2025 roku oraz pamiątkę Roku Jubileuszowego.