Jeżdżąc do Rzymu i zwiedzając Watykan, często nie zdawałem sobie sprawy, że korzystam z przewodników po Włoszech albo po Wiecznym Mieście, a przydałby się przewodnik po Watykanie. Okazało się, że dopiero w 2015 roku ukazał się kompletny przewodnik po Watykanie, wydany przez Wydawnictwo „Jedność”.
Z ziemi włoskiej do Polski…
Aż trudno uwierzyć, że tak długo (do 2015 roku) nie funkcjonował na polskim rynku księgarskim przewodnik po Watykanie.
Dzięki zespołowi specjalistów włoskich i zagranicznych powstał przewodnik skierowany do szerokiego grona odbiorców. Zainteresuje on turystów i pielgrzymów, ale będzie też pomocny osobom, które chcą dogłębnie poznać Watykan.
Stało się tak, bo w napisaniu przewodnika uczestniczyli przedstawicieli instytucji watykańskich, głównie Fabryki św. Piotra i Muzeów Watykańskich, którym przy ostatecznej redakcji towarzyszyli specjaliści o światowej renomie.
Kiedy wziąłem przewodnik do ręki, to okazało się, że mogę w nim znaleźć zarówno opisy tras, jak i dzieł sztuki oraz architektury. A wszystko bogato ilustrowane.
Przewodnik po Watykanie – dwie części + Dodatek
Przewodnik podzielony jest na dwie główne części i uzupełniony dodatkiem.
Pierwsza cześć opisuje wszystkie obiekty i dzielnice państwa Watykan: Bazylika św. Piotra, Święte Groty, Pałac Apostolski, Biblioteka Apostolska, Tajne Archiwum, Ogrody Watykańskie, Nekropolie, dzielnice współczesne.
Druga część poświęcona jest wyłącznie Muzeom Watykańskim.
W Dodatku zgromadzono praktyczne informacje dla osób odwiedzających Watykan oraz wykaz papieży z ich herbami, indeks artystów i bibliografię.
Poszczególne obiekty i dzielnice zostały zaprezentowane przez wprowadzenie historyczne. Po nim następuje szczegółowy plan trasy zwiedzania. Przewodnik prowadzi nas za rękę po całej Stolicy Apostolskiej. Trafiamy do miejsc najznamienitszych i najbardziej uczęszczanych, ale mamy też okazję zobaczyć te odwiedzane trochę rzadziej. Prezentowane są też miejsca wręcz całkowicie nieznane, które można zobaczyć jedynie przy zachowaniu pewnych procedur.
Publikację uzupełniają zdjęcia, plany, mapy i rysunki, ilustrujące rozwój najmniejszego państwa świata i jego zabytki.
Warto wspomnieć o stronie edytorskiej przewodnika. Wydawnictwo „Jedność” zadbało o trwałą oprawę, dobry papier i doskonałą jakość zdjęć. Dzięki temu trzymam w ręku prawie 500-stronicowy przewodnik, który z pewnością będzie mi towarzyszył w kolejnych podróżach do Rzymu.