Rocchetta Mattei – architektoniczny klejnot w okolicy Bolonii

Rocchetta Mattei

Rocchetta Mattei mignęła mi kiedyś w Internecie i od razu wiedziałem, że muszę ją odwiedzić przy okazji wizyty w Bolonii. Pałacyk (zameczek) Rocchetta Mattei, położony w gminie Grizzana Morandi, bierze swoją nazwę od hrabiego Cesare Mattei (1809-1896), który zbudował go na ruinach zamku z XIII wieku, Rocca di Savignano, Struktura pałacyku została kilkakrotnie zmodyfikowana przez hrabiego oraz przez jego spadkobierców, co czyni go istnym labiryntem wież, klatek schodowych, sal reprezentacyjnych i prywatnych pomieszczeń. Podczas wizyty spotkamy istną mieszankę stylów architektonicznych – od neogotyku do neorenesansowego, od mauretańskiego do secesji.

Pomysłodawca pałacyku – hrabia Cesare Mattei

Rocchetta Mattei

Rocchetta Mattei leży godzinę drogi od Bolonii. Trasa do pałacyku zajęła mi około godziny. Zbliżając się zobaczyłem charakterystyczną sylwetkę dziewiętnastowiecznej budowli, która od 160 lat fascynuje, zadziwia i wzbudza kontrowersje. A kto zbudował Rocchettę?

Cesare Mattei urodził się w Bolonii (1809) w zamożnej rodzinie, W 1847 otrzymał tytuł hrabiego od papieża Piusa IX, po przekazaniu ziemi w Comacchio. W 1850 roku kupił ziemię, na której stały ruiny średniowiecznego zamku i rozpoczął budowę Rocchetty, osobiście kierując pracami. Od 1859 roku zamieszkał w pałacyku, prowadząc średniowieczne życie pana wraz z dworem. W kolejnych latach poświęcił swoje wysiłki na badania i rozpowszechnianie medycyny alternatywnej, którą nazwał „elektrohomeopatią”. Praktyka ta zapewniła mu światową sławę, a po jego śmierci (1896) była kontynuowana przez spadkobierców aż do 1959 roku.

Cesare Mattei
Cesare Mattei

Cesare Mattei powierzył zarządzanie finansowe swoją firmą siostrzeńcowi Luigiemu, który swoim postępowaniem wpędził firmę w kłopoty. Po odkryciu oszustwa Mattei wydziedziczył swoją rodzinę i, opierając się na swoim współpracowniku Mario Venturoli, który odbudował finanse i pozycję firmy. W dowód wdzięczności, hrabia postanowił go adoptować w 1888 roku.

Po 1904 roku Mario Venturoli kontynuował prace budowlane w zameczku, a także prowadził praktyki „elektrohomeopatyczne” stworzone przez swojego przybranego ojca.

Sala w stylu Liberty
Sala w stylu Liberty

W 1959 roku Rocchetta została sprzedana żonie lokalnego przedsiębiorcy Primo Stefanelli, nazywanemu „Il Mercantone”. Przedsiębiorca traktował zameczek jako atrakcję, ale w 1980 roku został on opuszczony i popadał w ruinę. W 2005 roku fundacja Cassa di Risparmio di Bologna (Carisbo) kupiła zameczek i podjęła się gruntownej i wiernej renowacji, która jest nadal w toku.

Rocchetta Mattei – nie przejdziesz obojętnie

Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda obecnie Rocchetta, przygotuj 10 euro i zarezerwuj wizytę. Zwiedzanie – wyłącznie z przewodnikiem – trwa około 1,5 godziny.

Rocchetta Mattei - wejście
Rocchetta Mattei – wejście

Pałacyk – zameczek to mieszanka stylów architektonicznych i zbiór różnych artefaktów, który dla jednych będzie tworzył siedzibę elfów, dla innych mauretańską twierdzę z dziedzińcem lwów, a dla jeszcze innych będzie tylko kiczowatą ciekawostką. Mogę jednak zagwarantować, że trudno jest przejść przez Rocchettę obojętnie!

Zobaczcie sami!

Rocchetta Mattei
Rocchetta Mattei
Rocchetta Mattei
Rocchetta Mattei
Rocchetta Mattei

I jak Ci się podobała Rocchetta Mattei?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *